Embarcadero RAD Studio XE5 Çıktı!

Uzun zamandır blogumda yazamıyorum. Gerçekten çok yoğun bi süreç içindeyim. İşlerim şu an biraz hafifledi, ve ben hemen bir blogum olduğunu hatırladım. Bu arada da XE5 çıkınca bir yazı yazayım, devamında da FireMonkey ile ilgili yazılar yazmaya çalışacağım. Bu esnada diğer konularda da yazarım elbette.

XE5 Beta sürümü satışa çıkmış olup beraberinde bizlere FireMonkey kütüphanesinden Android desteğini sunmuş bulunmakta. Bu konuya değineceğim. XE5 11 Eylül günü bizim yerel saatimize göre akşam vakitlerinde çıktı. Ben hemen merakımı gidermek üzere Android üzerinde bazı testler aldım. Şu an performansı çok iç açıcı değil, ancak gittikçe iyileşecektir. iOs da ilk çıktığında yerlerdeydi. Şu an elbette ki o da çok çok iyi değil ancak başlangıca göre belirgin ilerleme kaydetti. Android’in de daha vakti var, o da belirgin ilerleme kaydedecektir inanabilirsiniz.

Bu anlamda Delphi’yi CodeGear (Günümüzdeki ismiyle Embarcadero) satın aldıktan sonra gerçekten güzel ilerlemeler kaydettiler. Özellikle XE lansmanında. FireMonkey kütüphanesine, çok büyük meblağlar yatırıldı ve yatırılmaya devam edecek. Gelişimi hızı da gerçekten kayda değer. Yani Delphi programcısı iseniz, kendinizle gurur duyabilirsiniz. Çünkü FireMonkey kütüphanesinin hem Android hem de iOs desteği ile mobil piyasayı büyük ölçüde ele geçirdiniz. Hatta Delphi programcısı olmaya gerek yok. C++ Builder ile de hemen hemen aynılarını yapabiliyoruz. Yani gerçekten çok geniş bir yatırım yaptı Embarcadero.

Mobil anlamda bir Java ile yazılan Android uygulamayı veya Objective C ile yazılan iOs uygulamayı FireMonkey ile yakalamamız şimdilik mümkün görünmüyor. Ancak geliştikçe bizi tatmin edecektir. Yalnız buradaki en büyük ayrıcalığımız, iki platform için ayrı ayrı kod yazmamak. Yani tek bir uygulama tasarımını yapıp kodlarını yazdıktan sonra derleme esnasında ister Android, ister iOs, ister her ikisi için de derleyip dağıtımını yapabilirsiniz, Zamandan ve koddan %50 tasarrufumuz söz konusu.

Bununla beraber, henüz yetersiz de olsa FireMonkey kütüphanesinin gözden kaçmayacak boyutta 3D özellikleri var. 3D kütüphanesini de unutmuyorlar oraya da ufak tefek eklemeler daimi yapıyorlar. Eğer FireMonkey 3D kütüphanesine arabirim olacak şekilde bir grafik motoru yazılırsa FireMonkey 3D olayları da coşacaktır 🙂 Bu anlamda çeşitli firmalardan girişimler bekliyorum ancak yaparlar mı bilinmez.

FireMonkey 3D kütüphanesinin mobilde de desteklenmesi kesinlikle büyük bir avantaj. Ancak masaüstü için olan 3D uygulamanın direk mobil versiyonunu derleyemiyoruz. Bu anlamda bir girişim de bekliyorum. Derleyemiyoruz ancak yapılar çok farklı değil. Yani büyük bir kısmını kopyala yapıştır ile geçirmemiz mümkün.

Bloguma tekrar yazı yazmak beni gerçekten mutlu etti. Bir daha ki yazımda FireMonkey ile Android’e giriş yapmayı planlıyorum. Okuduğunuz için teşekkürler 🙂

Tags: , , , , , , , , , , ,

No comments yet.

Leave a Reply