Chrome Hacklendi!

Her yıl Chrome’daki açıkları bulmak için düzenlenen Pwn2Own etkinliğinde bu sene chrome da önemli bir açık bulundu ve hacklendi. Ve bir Chrome kullanıcısı olarak bunu paylaşmak istedim.

Güvenliğe çok önem verdiği bilinen Google. Her yıl düzenlediği Pwn2Own etkinliği bu yılda birçok hacker’ın katılımıyla gerçekleşti. ve yarışma başladıktan bir kaç saat sonra bir açık bulundu ve hacklendi. Google ın bu açığı kapatması beklenirken detaylara geçersek şöyle;

Açığı bulup hackleyen Rus üniversite öğrencisi Sergey Glazunov, ve daha önce bir kaç kez daha Chrome’un açıklarını bulup Google’dan ödül kazanmıştı. Glazunov uzaktan kod çalıştırmayı başardığı açık ile $60.000 sahibi oldu.

Glanuzov 64Bit Windows7 kullanarak tüm güncellemeleri yapılmış olan Chrome sürümünü hacklediğini açıkladı. Chrome güvenlik ekibinden Justin Schuh kendisini tebrik etti ve; “İstese Her Şeyi Yapabilirdi, Kodu Tam Yetki İle Çalıştırmayı Başardı” dedi.

Tags: , , , , , , , ,

3 Responses to “Chrome Hacklendi!”

  1. Ömür Ölmez 05 Aralık 2012 at 12:03 #

    En güzeli daima yetkisiz çalışmak. Xp de bunu yapmak daha zordu. Yektisiz kullanıcı basit birçok şeyi bile yamapıyordu. Mesela saati değiştiremiyordu (ki i
    aslında çok normal). Win7 ile birlikte yetkisiz kullanıcı ile çalışmak kolaylaştı. Günlük işlemlerde yetkisiz kullanıcı ile çalışarak bir çok tehlikeden korunabiliriz.

  2. FSC - A.k.a. Sheshman 08 Mart 2012 at 17:46 #

    Bugüne kadar geliştirilen ve hacklenemez olan bir yazılım yok, ama tabi yine Google farkı büyük bir olgunlukla karşılanması hatta bu iş için ödül verilip bundan ders alınması muhteşem.

Leave a Reply